Ambele echipe de la CSM Olimpia au câștigat în campionatul de handbal feminin

29 septembrie 2024

Echipele de la CSM Olimpia Satu Mare, participante în campionatul de handbal feminin de juniori, și-au câștigat meciurile jucate la finalul săptămânii. Iar după două etape, fetele noastre rămân neînvinse în grupele lor de vârstă.

Echipa de junioare II a avut parte de un meci echilibrat, dar elevele antrenorului Ciprian Mărieș au reușit desprinderea pe final și rămân cu punctaj maxim.

Sâmbătă, echipa noastă a întâlnit formația CSS 2 Baia Mare. În prima repriză, adversarele din Maramureș au fost mereu în avantaj, stabilind cea mai mare diferență, de patru goluri, în minutul 20 (6–10). Totuși, fetele noastre au reușit să egaleze la ultima fază chiar înaintea pauzei (14–14), iar imediat după reluare, au marcat rapid două goluri (16–14). CSM Olimpia a preluat controlul meciului și în minutul 36 avea deja un avans de cinci goluri (21–16). Cu cinci minute înainte de final, băimărencele au egalat (29–29), însă finalul le-a aparținut celor de la CSM Olimpia și fetele noastre au câștigat la două goluri diferență (32–30).

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost Ariana Ionescu, care a înscris 12 goluri.

Săptămâna viitoare, echipa noastră va merge la Bistrița pentru derby-ul cu Gloria.

Echipa de junioare III a jucat, de asemenea, acasă, împotriva celei de-a doua echipe a formației KKS Cămin. Elevele lui Kibédi Adalbert și Nagy Flórián, venite de la Orașu Nou, Livada, Turulung și Porumbești, au dominat meciul de la un capăt la altul. Cea mai mare diferență din prima repriză a fost stabilită chiar înainte de pauză (19–8), iar după reluare, avantajul a crescut până la douăzeci și două de goluri (33–11).

CSM Olimpia are trei puncte din cele două meciuri disputate până acum și, cu această victorie clară, la  20 de goluri, a urcat pe primul loc în Seria P.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost Buja Barbara, care a înscris 11 goluri.

Duminica viitoare, echipa noastră va juca la Satu Mare, având-o ca adversară pe ACS Atletik.

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, SERIA H, ETAPA 2

CSM Olimpia Satu Mare – CSS 2 Baia Mare 32–30 (14–14)

CSM Olimpia: Kánya Evelin – Teodora Pop, Ariana Ionescu (12 goluri), Mara Mărghitaș, Daria Secu (1), Denisa Doboș, Maria Fenesan (6), Ioana Greța, Sabina Cherekeș (1), Maria Trif (1), Bâlc Henrietta, György Helga (6), Andra Oros (1), Maria Paicu (4).

Antrenor: Ciprian Mărieș

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, SERIA P, ETAPA 2

CSM Olimpia Satu Mare – KKS Cămin 2 35–15 (19–8)

CSM Olimpia: Iványicki Laura, Miruna Gheorghe (2 goluri), Geng Anita (3), Simpf Katlin (2), Emillia Marc (4), Burja Babara (11), Bartha Szabina, Tamás Tamara, Sebő Jázmin (1), Iványicki Paula (9), Cseh Vivien, Istvánfi Tímea (3), Bak Natália, Kovács Jázmin, Elek Zsófia.

Antrenori: Kibédi Adalbert, Nagy Flórián