CSM Olimpia urcă pe locul doi și se distanțează de sigheteni

07 mai 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare s-a impus, scor 2–0, în duelul cu Crișul Sântandrei și e la un pas de barajul de promovare pentru Liga a 2-a.

Partida se anunța a fi una dificilă pentru galben-albaștrii în condițiile în care trei dintre jucătorii de bază, Emanuel Negru, Zsiga Ervin și Alin Burdeț au fost suspendați din cauza cartonașelor încasate în play-off.

În plus nici atacantul Moussa Samake nu a intrat printre titular, acesta acuzând săptămâna trecută dureri la genunchi.

Cu o formulă inedită de echipă, cu juniorii Denis Moldovan, Pop Nándor, Denis Lazăr și Andrei Zbona în formula de start, CSM Olimpia a surprins plăcut încă din start și a pus presiune constantă pe poarta lui Iulian Anca-Trip.

Cătălin Oanea trimite în plasa laterală în minutul 25, iar în replică veteranul Ioan Hora ia la țintă bara porții lui Moldovan cu o execuție de la marginea careului.

Oanea, Cosmin Zamfir și Pop irosesc ocazii bune pe finalul primei reprize iar Anca-Trip are o intervenție salvatoare la pătrunderea lui Zamfir din minutul 40.

Imediat după pauză team-managerul Alexandru Botos face mutarea câștigătoare. Zbona îi lasă locul lui Samake în minutul 54, iar peste doar patru minute africanul deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metrii după o centrare de efect, de la Adrian Micaș (1–0).

Oaspeții nu au replică și peste alte zece minute Viorel Chinde trimite o pasă cu exteriorul înspre Pop, iar mijlocașul nostru mărește avantajul la 2–0 cu un vole sub transversală.

Până la final Hora își mai trece în cont o bară după o lovitură liberă de la 25 metrii. Iar Moldovan închide și el poarta la ultima ocazie a bihorenilor semnată de Ionuț Ban.

CSM Olimpia se distanțează la trei puncte de CSM Sighetu Marmației și e mai aproape de barajul de promovare în Liga a 2-a.

Etapa viitoare echipa noastră joacă la Zalău pe terenul liderului iar cu o victorie în Sălaj ai noștri sunt și matematic la baraj.