Junioarele mici victorioase la Târgu Lăpuș, junioarele mari au avut o evoluție curajoasă la Bistrița

04 februarie 2024

Echipele de handbal feminin de la Clubul  Sportiv Olimpia Satu Mare au înregistrat o victorie și o înfrângere în etapele din weekend din cadrul Campionatului Național de junioare.

Elevele pregătite de antrenorii Kibédi Albert, Nagy Flórián și Lucaci Dénes au jucat la Târgu Lăpuș împotriva lanternei roșii al Seriei K. Junioarele III de la CSM Olimpia au avut un start perfect și după șase minute de joc au condus cu 7–0 . Mai mult, în prima repriză echipa noastră a încasat doar trei goluri, iar la final tabela a arătat scorul de 16–33.

Cu această victorie CSM Olimpia se menține pe locul 9 din serie.

Sâmbăta, în Sala de Sport LPS-Ecaterina Both se va juca derbiul sătmărean al seriei, echipa noastră primind vizita fetelor de la Liceul cu Program Sportiv, ocupanta locului doi al clasamentului.

În campionatul junioarelor II, fetele antrenate de Ciprian Mărieș au avut o misiune grea pe terenul liderului, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. Fetele noastre au avut o evoluție foarte bună având chiar și avantaj pe tabelă în primele minute ale meciului (0–1, 1–2). Echipa gazdă a revenit, și a pus un ecart de patru goluri (11–7). Această diferență s-a menținut până la sfârșitul meciului, astfel bistrițencele reușind să-și păstreze seria de meciuri fără înfrângere din acest sezon.

CSM Olimpia își păstrează locul 3 în clasament cu 8 victorii și 3 înfrângeri, iar în etapa viitoare va primii vizita formației LPS Bistrița, ocupanta locului 5 în serie.

HANDBAL FEMININ, JUNIOARE III, SERIA K, ETAPA 19

ACS Mihai Vele Târgu Lăpuș – CSM Olimpia Satu Mare 16–33 (3–17)

CSM Olimpia: Cseh Vivien, Hajdú Anna, Elek Zsófia, Orbán Orsolya (3 goluri), Dudás Dalma, Moveli Rebeka (2), Heil Claudia, Bartha Szabina (9), Istvánfi Tímea (1), Ivamviczki Paula (10), Ivamviczki Laura, Kovács Viktória, Vass Alexandra, Burja Adrienn (8), Bak Natália.

Antrenori: Kibédi Albert, Nagy Flórián, Lucaci Dénes

HANDBAL FEMININ, JUNIOARE II, SERIA G, ETAPA 11

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – CSM Olimpia Satu Mare 25–21 (15–12)

CSM Olimpia: Ana Maria Irimescu, Maribel Filimon (2 goluri), Maria Silaghi, Ariana Ionescu (3), Ioana Pop, Mara Marghitaș (2), Daria Secu, Denisa Doboș, Maria Peter (1), Ioana Greta, Patricia Cherecheș (1), Andrada Petra, Lara Sarca (9), Daniela Trif (1), Miriam Bumbuc (2), Iulia Paicu.

Antrenor: Ciprian Mărieș.