O victorie și o remiză pentru CSM Olimpia Satu Mare, în prima etapă

22 septembrie 2024

Echipele de handbal junioare de la CSM Olimpia Satu Mare au început noul sezon cu o victorie și o remiză, în jocurile disputate în week end, ambele în deplasare.

Echipa junioarelor II, antrenată de Ciprian Mărieș a început sezonul cu o victorie în Maramureș, împotriva ACS HC Bizău Ocna Șugatag. Fetele noastre au controlat meciul având un ecart de șase goluri în minutul 14 al partidei (4–10).

La pauză s-a intrat cu un avantaj de șapte goluri, 11–18, iar diferența maximă a fost de 12 goluri, în minutul 40, când tabela de marcaj arăta scorul de 13–25.

Partida s-a terminat cu victoria CSM Olimpia cu scorul de 34-25.

Daria Secu a fost principala marcatoare cu 9 reușite urmată de Ariana Ionescu la 8 goluri goluri.

În etapa a doua, sâmbătă, fetele lui Mărieș vor juca pe teren propriu împotriva formației CSȘ 2 Baia Mare.

Juniarele III, antrenate de Nagy Flórián s-au deplasat la Căpleni, unde au întâlnit formația de la școala de handbal KKS Cămin.

A fost un meci echilibrat în fața unei asistențe numeroase. Echipa sătmăreană a avut avantaj în minutul 13, când tabela arăta scorul de 7–5, iar cinci minute mai târziu diferența s-a dublat la 10–6. În a doua parte a meciului fetele de la CSM Olimpia au reușit să rămână la cârma meciului până în minutul 43.

Ultimele minute ale partidei au aparținut gazdelor, care au avut o revenire spectaculoasă de la 19–23, meciul terminându-se la scorul de 24–24.

Cea mai bună marcatoare al meciului a fost jucătoarea CSM Olimpiei, Emilia Marc, cu 11 goluri.

Etapa următoare, duminica CSM Olimpia va întâlni pe teren propriu formația a doua ale celor de la KKS Cămin.

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, GRUPA H, ETAPA 1

ACS HC Bizău Ocna Șugatag – CSM Olimpia Satu Mare 25–34 (11–18)

CSM Olimpia: Evelin Kamya, Teodora Pop, Ariana Ionescu (8 goluri), Mara Mărghitaș, Daria Secu (9), Denisa Doboș, Ioana Greța, Sabina Cherekeș (3), Maria Trif, Bâlc Henrietta, György Helga (6), Andra Oros (4), Maria Paicu (4).

Antrenor: Ciprian Mărieș

HANDBAL FEMININ, JUNIORI III, GRUPA P, ETAPA 1

ACS KKS Cămin 1 – CSM Olimpia Satu Mare 24–24 (10–12)

CSM Olimpia: Burja Adrien (5 goluri), Elek Zsófia, Bartha Szabina (1), Tamás Tamara (1), Istvánfi Tímea (1), Bak Natália, Miruna Gheorghe, Sima Katrin (1), Cseh Vivien, Sebő Jázmin (1), Iványicki Paula, Geng Anita (3), Iványicki Laura, Emilia Marc (11), Kovács Viktória, Tursuc Valentina.

Antrenor: Nagy Flórián