Victorie categorică pentru handbalistele noastre

21 aprilie 2024

Echipa de handbal feminin de la CSM Olimpia Satu Mare a obținut o victorie categorică în fața ultimei clasate din serie,  LPS Banatul Timișoara, în etapa a 3-a al Campionatului Național juniori II, Grupa Valoare, scor 36–22.

Elevele antrenorului Ciprian Mărieș au ieșit hotărâte pe teren, și nu le-au dat nici o șansă  adversarelor. După primele minute de joc scorul era deja 6–0 pentru fetele noastre, iar diferența a crescut până la zece goluri la mijlocul primei reprize (16–6).

Oaspetele au mai redus din diferență până la pauză (19–10), dar în repriza a doua elevele lui Mărieș au reluat asaltul asupra porții timișorencelor. Diferența maximă a fost de șaptesprezece goluri (31–14), iar la final s-a înregistrat scorul de 36–22.

Cu acestă victorie echipa noastră se menține pe locul 4 al clasamentului, având 6 puncte.

În următoarea etapă, pe data de 28 aprilie CSM Olimpia se va deplasa ala Sânniclau Mare, unde va întâlni echipa Unirea, clasată pe locul 3, cele două formații fiind despărțite de două puncte.

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, GRUPA VALOARE 4, ETAPA 3

CSM Olimpia Satu Mare – LPS Banatul Timișoara 36–22 (19–10)

CSM Olimpia: Ana Irimescu, Maribel Filimon (5 goluri), Ariana Ionescu (8), Mara Marghitaș (9), Maria Secu (1), Denisa Doboș, Maria Peter (2), Ioana Greta, Patricia Cherecheș (4), Andrada Perța, Daniela Trif (1), Tamás Petra, Miriam Bumbuc (4), György Natalia (2), Iulia Paicu.

Antrenor: Ciprian Mărieș