Victorie muncită pentru handbalistele de la CSM Olimpia

13 octombrie 2024

Echipa de handbal feminin de la CSM Olimpia Satu Mare a avut o confruntare intensă în meciul din cadrul rundei a patra a campionatului juniorilor II, desfășurat sâmbătă.

Echipa antrenată de Ciprian Mărieș a primit vizita formației experimentate AHC Valeria Motogna Zalău.

Sătmărencele au început bine meciul, conducând cu 4–1 în minutul 11, însă, cu cinci minute mai târziu, scorul era deja 6–5. Oaspeții din Sălaj au reușit să preia conducerea o dată (9–10), însă fetele noastre au revenit și au reușit să păstreze un avantaj de un gol până la pauză (14–13).

După revenirea de la vestiare, elevele lui Mărieș au început în forță, înscriind 10 goluri în primele șapte minute (24–13). De aici, adversarele au început să se apropie, dar nu au reușit să reducă diferența la mai puțin de două goluri, astfel că diferența finală a rămas de trei goluri (33–30).

Aceasta a fost a treia victorie în acest sezon pentru CSM Olimpia, care se află pe locul 4 în clasamentul Seriei H.

Urmează o pauză de trei săptămâni, iar pe 2 noiembrie, CSM Olimpia va juca pe terenul celor de la LPS Bistrița.

Echipa de juniori III al CSM Olimpiei, care se află pe locul 2 în Seria P, cu două victorii și o remiză, a avut un weekend liber, urmând să joace pe 3 noiembrie, ca gazde, împotriva echipei LPS Satu Mare, care se află pe locul 3.

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, SERIA H, ETAPA 4

CSM Olimpia Satu Mare –AHC Valeria Motogna Zalău 33–30 (14–13)

CSM Olimpia: Kanya Evelin, Teodora Pop, Ariana Ionescu (12 goluri), Mara Mărghitaș, Maria Secu (2), Denisa Doboș, Maria Feneșan (1), Ioana Greța, Sabina Cherekeș (5), Maria Trif, Bâlc Henrietta, György Helga (6), Andra Oros, Maria Paicu (7).

Antrenor: Ciprian Mărieș