Gorguet Maidelines aur, Sámel Lóránd argint la Cupa României

29 Mai 2023

Sâmbătă și duminică cei mai buni judoka seniori din România  și-au dat întâlnire la Satu Mare pentru două competiții naționale importante, Cupa României și Campionatul Național ne-waza (lupte la sol).

Deschiderea oficială a week-end-ului de judo de la Satu Mare a fost făcută de președintele Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Muresán István și de vicepreședintele Federației Române de Judo, Florin Bercean. După urărlie de bun venit  ambii oficiali i-au îndrumat pe sportivi la fair-play.

Antrernorii clubului nostru, Marian Halas, Terely Mihály și Pelcz Attila au aliniat un număr mare de sportivi, unii fiind încă la vârsta cadeților sau juniorilor. Iar pentru o mare parte dintre judoka sătmăreni a fost o șansă bună de a acumula experiență și de a se duela cu cei mai buni sportivi la categoriile lor.

Fosta componentă al lotului național cubanez, Gorguet Maidelines, care a participat la prima competiție în România, a cucerit medalia de aur la categoria -78 kg.

Cel mai experimantat judoka al CSM Olimpiei Satu Mare, Sámel Lóránd a cucerit o nouă medalie. Sâmbătă, Samel a cucerit medalia de argint la Cupa României, la categoria +100 kg.

Au obținut medalii de bronz Emanuel Tar (60 kg) și Paula Paștiu (+78 kg).

Miguel Codreanu (66 kg) și Antonio Ilie (100 kg) s-au clasat pe locul 5.

Duminica, la Campionatul Național judoka clubului nostru au obținut două medalii de bronz prin Paula Paștiu (+78 kg) și Jamez Romero (-63kg), iar Adina Micaș s-a clasat pe locul 5 al categoriei +78 kg.