Prima înfrângere în amicale pentru CSM Olimpia Satu Mare

22 iulie 2023

După trei victorii în primele trei partide de verificare echipa de fotbal din cadrul Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a pierdut sâmbătă în Ungaria, primul joc amical din această vară.

Echipa pregătită de cuplul Cosmin Iugas-Florin Fabian a cedat, scor 0–3 la Debrecen cu formația de liga a 3-a, DEAC.

Echipa maghiară s-a aflat la ultima verificare înaintea startului de campionat, de remarcat că studenții de la DEAC au avut un parcurs excelent în amicale, aceștia obținând patru victorii și o remiză, fără gol încasat.

Gazdele au deschis scorul în minutul 30 prin veteranul Korhut Mihály. Jucătorul cu 34 de selecții în naționala Ungariei a transformat cu o execuție perfectă o lovitură liberă de la marginea careului.

DEAC s-a desprins apoi în partea a doua prin reușitele lui Oliver Tochukwu, gol dintr-un penalty ușor acordat și Rauf Al-Sheraji, pe contraatac.

A fost un meci de mare angajament și s-a văzut diferența de pregătire dintre cele două echipe, gazdele fiind cu o săptămână înaintea startului de campionat iar sătmărenii abia cu o săptămână de la startul pregătirilor. De altfel a fost al patrulea meci în opt zile pentru jucătorii noștrii iar oboseala pare că s-a resimțit…

MECI AMICAL

DEAC (liga a 3-a, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 3–0 (1–0)

Marcatori: Korhut Mihály 30., Oliver Tochukwu 70. (din 11 metrii), Rauf Al-Sheraji 80.

CSM Olimpia, repriza 1: D. Moldovan – Bota, R. Lazăr, Prodan, Micaș, Mărieș, Vidrășan, Pop. N, Chinde, Süveg, Veress.

CSM Olimpia, repriza 2: Trifoi (70., Oșan) – Apai, Ene, Vereguț, Micaș, Mărieș (80., Lucuț), Vidrășan, Pop N (70., Fl. Mureșan), Chinde (80., Tamaș), Süveg (70., D. Lazăr), Șter.

Antrenor: Cosmin Iuhas

ÎN MECIURILE ANTERIOARE

Putnok FC (liga a 3-a, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 2–4 (1–2)

Marcatorii golurilor sătmărene: Răzvan Lazăr, Adrian Șter, Morar, Veress Zsombor.

CSM Olimpia Satu Mare – Cigánd SE (liga a 3-a, Ungaria) 2–1 (2–0)

Marcatorul gorurilor sătmărene: Zsiga Ervin (2 goluri)

CSM Olimpia Satu Mare – SCM Zalău 2–0 (2–0)

Marcatori: Raul Vidrășan, Zsiga Ervin (din 11 metrii)