A patra remiză, din acest sezon, cu liderul!

10 mai 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare termină la egalitate, scor 1–1, pe terenul liderului SCM Zalău și rămâne pe loc de baraj cu o etapă înaintea finalului de sezon regulat.

Este a patra remiză între primele două clasate din seria a 10-a, zălăuanii având în palmares și singura victorie din acest sezon, 2–1 la începutul play off-ului, din cele cinci confruntări directe.

A fost un meci în care CSM Olimpia poate spune că mai degrabă a pierdut două puncte decât că a câștigat unul. Sigur o remiză pe terenul liderului e un rezultat pozitiv. Dar rămâne regretul că elevii cuplului Piri Botos-Istvan Schvarzkopf n-au profitat de faptul că zălăuanii au început cu o formulă fără Stefan Nikolic și Cosmin Mester și mai ales că gazdele erau deja cu primul loc asigurat. Și mai degrabă cu gândul la barajul cu Ungheni decât la duelul cu CSM Olimpia.

Ai noștri au început mai bine meciul și au ratat două ocazii mari în primele zece minute...Apoi în minutul 11, Viorel Chinde a luat o acțiune pe cont propriu și a trimis de la marginea careului o „torpilă” sub transversală pentru 0–1!

Andrei Zbona a ratat desprinderea după un duel unu la unu cu portarul David Poptean și se părea că sătmărenii nu vor avea probleme în a-și asigura toate punctele și, implicit, locul la baraj.

Enervat de jocul modest al elevilor săi și de faptul că echipa lui n-a avut nicio ocazie în 45 de minute, antrenorul Zalăului, Cristian Lupuț a schimbat imediat după pauză și a trimis în teren artileria grea.

CSM Olimpia a cedat mijlocul terenului, Florin Mureșan și Zbona au părăsit , accidentați terenul și gazdele au început să preseze.

Iar în minutul 54 Raoul Cristea l-a evidențiat pe Denis Moldovan. În replică, Cosmin Zamfir a irosit o ocazie rarisimă la poarta gazdelor. Și în loc de 0–2 s-a făcut 1–1. Raoul Cristea a restabilit  egalitatea, după o acțiune personală, purtată în banda stângă. Acesta a pătruns în careu pe lângă Alin Burdeț  și a marcat în ciuda opoziției lui Moldovan.

Sergiu Pop a avut ocazia de a le aduce pe gazde în avantaj în minutul 80 dar a tras mult peste din poziție ideală. Apoi Chinde și Zsiga Ervin au ratat și ei din situații excelente.

A venit rândul lui Cosmin Meșter să aibă două ocazii bune, dar tabela nu sa modificat.

În penultimul minut, CSM Olimpia a beneficiat de o lovitură liberă periculoasă de la 18 m. A executat Zsiga, dar portarul  Poptean a scos miraculos de sub transversală.

S-a  terminat pentru a treia oară. 1–1 între cele două formații în acest sezon, care mai au un egal, un 2–2, la Satu Mare. Într-un singur joc a existat o câștigătoare, în primul meci din play-off, când dubla lui Nikolic avea să aducă victoria pentru SCM.

Pentru CSM Olimpia Satu Mare rămâne regretul că nu a obținut victoria care să le asigure locul de baraj înaintea ultimei etape. Acum galben-albaștrii vor juca sâmbăta viitoare finala pentru locul 2 cu CSM Sighetu Maramației, pe teren propriu. Iar o remiză ar asigura echipei noastre prezența în premieră în semifinalele barajului de promovare!

Alexandru Botos, team manager CSM Olimpia Satu Mare

„Cred că băieții au oboist un pic. Nu am reușit să ne regenerăm după meciul de marți. Dar totuși, a fost un meci echilibrat, pe care l-am fi putut câștigat. Am avut ocazii la 1–0, și am fi putut să închidem rezultatul, însă am ratat foarte mult. Este bine venită această săptămână până la următorul meciu. Băieții vor avea posibilitatea să se odihnească, și să se pregătească bine pentru partida împotriva sighetenilor.”