CSM Olimpia a câștigat, din nou, turneul de la Cigánd

13 iulie 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a câștigat pentru al doilea an la rând turneul de la Cigánd, Ungaria, după ce în finala disputată sâmbătă a învins echipa gazdă, Cigánd SE, scor 2–1.

Băieții noștri au avut un debut bun de partidă, punând sub presing poarta adversă, iar în minutul 3 Marius Hosu a deschis scorul dintr-o acțiune individuală (0–1).

Gazdele au egalat  în prima repriză, dar după pauză băieții noștri în ciuda schimbărilor efectuate, au dominat partida.

Golul victoriei a venit pe final  după o combinație frumoasă între Alin Văsălie și Bogdan Andras, cel din urmă la servit cu o pasă excelentă  pe Viorel Chinde, care a închis tabela de marcaj la scorul de 2–1.

Așadar, echipa noastră debutează în perioada de pregătire cu două victorii în fața unor echipe, care sunt spre finalul pregătirilor, campionatul ligii a 3-a din țara vecină debutând peste trei săptămâni.

CSM Olimpia este doar în prima săptămână a pregătirilor iar marți va continua seria  meciurilor amicale, cu deplasarea la Cluj Napoca, pentru jocul cu formația din prima ligă, Universitatea Cluj.

„Nu ne-am pregătit special pentru acest turneu. Am vrut să verific acomodarea la efort. Eu cred, că în ciuda condițiilor meteo foarte grele, pe o căldură sufocantă, băieții au jucat foarte bine. Am văzut multe lucruri bune în jocul lor, ceea ce îmi dă încredere pentru perioada urătoare” – a declarat team managerul echipei noastre, Alexandru Botos (Piri).

CISE CUP, CIGÁND, FINALA

Cigánd SE – CSM Olimpia Satu Mare 1–2 (1–1)

Marcatorii echipei sătmărene: Marius Hosu ’3, Viorel Chinde ’58.

CSM Olimpia, prima repriză: Bogdan Miron – Marco Bota, Răzvan Prodan, Paul Copaci, Cătălin Oanea, Zsiga Ervin, Alin Văsălie, Zelenák Dávid, Vajd Krisztofer, Alin Ferenți, Marius Hosu.

CSM Olimpia, repriza a doua: Rareș Oșan – Bogdan Andras, Emnuel Negru, Csatári Márk, Adrian Micaș, Andrei Zbona, Alin Văsălie, Halarevicz Dániel, Răzvan Sautiut, Viorel Chinde, Cosmin Zamfir.