CSM Olimpia a obținut un punct la Cluj-Napoca

18 octombrie 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a terminat la egalitate, vineri, la Cluj-Napoca, cu echipa Sănătatea, reușind să revină în a doua repriză după ce la pauză era condusă cu 2–0.

În prima repriză, echipa antrenată de Vasile Miriuță a fost mai periculoasă, doar că  portarul Bogdan Miron a prins o zi bună, iar prin intervențiile sale salvatoare, gazdele au marcat doar de două ori. Portarul sătmărean nu a putut face nimic la cele două goluri clujene. Primul a fost marcat în minutul 12, când mingea a fost deviată cu capul de Abdoul Diomande după șutul de la distanță al lui Yuh Moses (1–0).

În minutul 34, după o eroare în apărare, Aidoo Joseph a profitat de spațiile din defensiva sătmăreană și a plasat mingea din lateral stânga, lângă bara laterală (2–0).

După pauză, echipa noastră a fost mai determinată și a început să-și creeze situații bune la poarta gazdelor. În minutul 59, Gheorghe Gondiu a înscris cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă venită de la  Dorian Todoran (2–1).

Minutul 72 a adus egalarea: venit de pe bancă, Alin Văsălie a marcat cu un șut puternic în urma unei mingi respinse de portarul clujean (2–2). Deși arbitrul asistent a ridicat inițial fanionul pentru o poziție de offside la Marius Hosu, centralul a validat golul după câteva minute de consultări cu arbitrul asistent.

Opt minute mai târziu, Diomande a avut ocazia de a întoarce soarta meciului, dar portarul clujean a salvat mingea de pe linia porții.

De cealaltă parte, Miron a avut și el câteva intervenții bune, iat tabela  a rămas neschimbată, scor final 2–2. Un punct câștigat de CSM Olimpia Satu Mare după aspectul primei părți și un nou meci în care jucătorii veniți de pe bancă schimbă jocul și rezultatul în favoarea galben-albaștrilor.

Cu acest rezultat, echipa noastră rămâne pe podium, iar săptămâna viitoare va întâlni, pe teren propriu, echipa SC Olimpia MCMXXI Satu Mare, pe Stadionul Olimpia-Daniel Prodan.

Alexandro Botos (Piri), team manager:

„Îmi pare rău pentru prima repriză, pentru că am oferit-o ușor adversarului. Dar în pauză ne-am pus ordine în gânduri, am ieșit în a doua repriză și am început să jucăm fotbal, ne-am creat ocazii și am reușit să marcăm două goluri. Am avut șansa să câștigăm meciul, dar la fel, am fi putut să-l pierdem. De aceea, în ansamblu, trebuie să fim mulțumiți cu acest egal. Nu pentru asta am venit, dar așa e fotbalul, nu putem controla totul.”

LIGA 3, SERIA 10, ETAPA 8

CS Sănătatea Servicii Publice – CSM Olimpia Satu Mare 2–2 (2–0)

Marcatori: Yuh Moses ’12, Aidoo Joseph ’34, respectiv Gheorghe Gondiu ’59, Alin Văsălie ’72.

CSM Olimpia: Bogdan Miron - Dorian Todoran, Abdoul Diomande, Emanuel Negru (’46, Marius Hosu), Cătălin Oanea, Zsiga Ervin (’58, Alin Văsălie), Vadim Calugher, Domokos Dominik (’46, Csatári Márk), Viorel Chinde (’58, Cosmin Zamfir), Samuel Şanta, Gheorghe Gondiu (’89, Paul Copaci).