CSM Olimpia primește vizita echipei lui Mansour

22 septembrie 2023

După semieșecul de pe Stadionul Someșul, 3–3 etapa trecută cu SC Olimpia MCMXXI, echipa de fotbal al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare revine pe teren propriu, și va primii vizita CSM-ului din Sighetu Marmației, în cadrul etapei a 5-a a ligii a 3-a.

După ce elevii antrenați de cuplul Iuhas Cosmin-Florin Fabian au legat trei victorii, săptămâna trecută au pierdut două puncte în deplasarea de la nou promovata SC Olimpia MCMXXI. Cu toate astea echipa noastră și-a păstrat locul 2 în clasamentul seriei a 10-a, cu două puncte în spatele liderului SCM Zalău.

Sâmbătă de la ora 17 va urma meciul împotriva incomodei trupe din Sighet,  pe Stadionul Olimpia-Daniel Prodan, echipă care-l are în lot pe fostul nostru jucător, sengalezul Gueye Mansour.

Cele două formații s-au mai întâlnit deja în acest sezon, având un duel aprig la Sighetu Marmației în primul tur al Cupei României, meci câștigat de CSM Olimpia cu un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor, scor 1–2.

Lotul echipei noastre s-a întărit față de meciul din 2 august, ceea ce s-a văzut și în rezultatele din campionat: trei victorii și un egal după patru etape.

Sighetenii au o victorie în prima etapă, la Baia Mare (1-0), după care au obținut un punct acasă cu Ocna Dej (3–3), și au pierdut remizat în deplasarea de la Olimpia MCMXXI (2–2) după ce au condus cu 2–0 la pauză. Săptămâna trecută maramureșenii au fost învinși acasă de liderul SCM Zalău (0–2), și, cu 5 puncte obținute în patru etape, ocupâ locul 5 în clasament.

Din lotul nostru vor lipsi Răzvan Lazăr și Marco Bota. Primul este suspendat o etapă după ce a fost eliminat în meciul din săptămâna trecută, iar tânărul sătmărean, Bota este încă accidentat. Dar vor revenii după accidentare fundașul Cătălin Oanea și atacantul Andrei Pop, stafful tehnic va decide, care dintre ei va prinde lotul pentru meciul de sâmbătă.

LIGA 3, SERIA 10, ETAPA 5

Sâmbătă, 17.00

CSM Olimpia Satu Mare – CSM Sighetu Marmației

Stadion: Olimpia-Daniel Prodan, Satu Mare

Bilete și abonamente se vor putea cumpăra înainte de începerea meciului la intrarea în stadion.