CSM Olimpia Satu Mare va juca finala la turneul din Cigánd

12 iulie 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a câștigat la loviturile de departajare primul meci amical al verii, disputat la turneul organizat în orașul Cigánd, Ungaria, iar sâmbătă va avea ocazia de a juca din nou finala Cupei CISE, competiție ajunsă la a 4-a ediție.

Conducerea tehnică a echipei noastre formată din Rilti Zoltán, Alexandru Botos (Piri), Svarczkopf István, Ciprian Prodan și Ovidiu Suciu a avut în lot, la acest turneu, zece jucători aduși în probe, și toți au avut posibilitate câte o repriză să-și demonstreze valoarea.

Din cauza temperaturilor foarte ridicate, organizatorii turneului CISE Cup au decis, să se joace două reprize a câte 30 de minute, iar în caz de egalitate, să se treacă direct la lovituri de departajare.

Câștigătoarea ediției precedente, CSM Olimpia a întâlnit vineri echipa Kisvárda Master Good II, formație ce evoluează în liga a 3-a din Ungaria, care în sezonul trecut a terminat pe locul 3 în serie.

În prima repriză adversarii nu au avut nici o ocazie la poarta apărată de Bogdan Miron, iar de cealaltă  parte Cosmin Zamfir a irosit trei ocazii bune de a marca.

În repriza a doua Marius Hosu a avut o ocazie pentru CSM Olimpia. Nu s-a înscris în nici una dintre porți, așa că s-a trecut direct la loviturile de la 11 metrii.

De la echipa noastră nu a grești nici un jucător, marcând pe rând Paul Copaci, Zsiga Ervin, Viorel Chinde, Cătălin Oanea, Marius Hosu și Alin Ferenți, iar adversarii au ratat lovitura a șasea, în acest fel CSM Olimpia s-a calificat în finală, care o va disputa sâmbătă de la ora 18 (ora României).

„Având în vedere, că a fost primul joc, și înainte ne-am antrenat doar de patru ori împreună , sunt mulțumit de toți jucătorii” – a declarat team managerul Alexandru Botos (Piri).

CISE CUP, CIGÁND, SEMIFINALĂ

Kisvárda Master Good II – CSM Olimpia Satu Mare 0–0 (5–6 – după loviturile de la 11 metrii)

CSM Olimpia, prima repriză: Bogdan Miron – Marco Bota, Răzvan Prodan, Emanuel Negru, Adrian Micaș, Andrei Zbona, Alin Văsălie, Halarevicz Dániel, Răzvan Sautiut, Zelenak Dávid, Cosmin Zamfir.

CSM Olimpia, a doua repriză: Rareș Oșan – Bogdan Andras, Csatári Márk, Paul Copaci, Cătălin Oanea, Ionuț Zvunca, Vajda Krisztófer, Viorel Chinde, Zsiga Ervin, Alin Ferenți, Marius Hosu.