Daiana Vancsa și Igor Bălăcescu au câștigat Cupa României

16 septembrie 2024

Federația Română afiliată la WUKF a organizat la sfârșitul săptămânii trecute, la Brașov, Cupa României la karate. Sportivii de la CSM Olimpia Satu Mare au participat la stilul shotokan kumite.

Cea mai bună sportivă a județului, Daiana Vancsa, și-a confirmat din nou valoarea, și a câștigat medalia de aur la categoria de greutate -55 kilograme, la seniori.

Sportiva de lot național, medaliată la campionate mondiale și europene, și-a sărbătorit ziua de naștere weekendul trecut, chiar în ziua în care a depus jurământul de ofițer la ISU Someș Satu Mare.

Igor Bălăcescu a urcat, de asemenea, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, câștigând concursul open la categoria +36 de ani.

Alex Roman a obținut medalia de bronz la categoria de greutate -65 kilograme, la 16–17 ani.

Irina Pop (13 ani, -50 kg) a fost aproape de podium după ce a câștigat trei meciuri și a ajuns în primii patru, dar a pierdut atât semifinala, cât și meciul pentru medalia de bronz.

Din rândul elevilor antrenați de Florin Curileac, deținătorul titlului de campion la categoria 14–15 ani, David Lupisca, a concurat într-o categorie de greutate superioară, la -65 kilograme, câștigând primul meci, însă a pierdut în turul al doilea la un punct difnță, și a fost eliminat din competiție.