Doar un egal acasă cu Lotus Felix

30 septembrie 2023

Duelul pentru locul doi dintre echipele de fotbal al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare și Lotus Băile Felix, jucat sâmbătă pe stadionul Olimpia-Daniel Prodan, s-a încheiat așa cum a început, cu 0–0 pe tabelă. Cu o echipă oaspete care s-a apărat grupat tot meciul fără a avea nici măcar un șut pe spațiul porții lui Moldovan în 94 de minute. Și cu gazdele punctând doar la capitolul posesie, cornere și ocazii.

Fără Moussa Samake, suspendat după eliminarea gratuită din meciul cu CSM Sighetu Marmației, atacul galben-albaștrilor a suferit enorm. Adrian Șter, introdus ca vârf încă din primul minut a fost izolat între apărătorii oaspeților iar când a avut șansa de a înscrie la ocaziile din minutele 43 și 51, n-a găsit ținta ori a fost neinspirat. A intrat Andrei Pop în minutul 66 doar că nici fostul vârf de la Unirea Dej n-a fost în apele lui.

Pop Nándor a înscris în minutul 36 doar că reușita lui a fost anulată de central pe bună dreptate după un henț al mijlocașului sătmărean. Căpitanul Zsiga Ervin și-a încercat și el norocul cu două execuții de la marginea careului doar că la prima l-a prins pe portar pe traiectorie iar la al doilea, din lovitură liberă de la 18 m, a trimis puțin peste poartă.

Ultima șansă de gol a venit în minutul 94 când Raul Vidrăsan a reluat cu capul pe lângă o centrare perfectă a lui Zsiga.

Este al treilea meci consecutiv fără victorie pentru CSM Olimpia Satu Mare, care își păstrează poziția a doua în clasamentul seriei a 10-a, însă distanța, față de liderul SCM Zalău a crescut la șapte puncte.

Există însă și o parte pozitivă după această remiză albă. Apărarea, cu nou venitul Alin Burdeț și cu „veteranul” Mihăiță Mureșan în zona centrală a arătat mult mai bine iar juniorul Raul Apai pare că a prins încredere și el avându-l alături pe fostul jucător de Liga a 2-a de la Unirea Dej.

Păcat că la mijloc cuplul Adam Abdul-Wahab, Vidrăsan nu și-a găsit cadența iar Viorel Chinde, altădată salvator, a avut o evoluție ștearsă sâmbătă.

„E frustrant că nu am reușit să înscriem deși am controlat meciul. Ei s-au apărat non stop, nu cred că au avut vreun corner sau șut pe poartă. Trebuie să muncim mai mult și să găsim soluțiile bune și în atac” – a spus la final antrenorul echipei noastre, Cosmin Iuhas.

Etapa următoare, sâmbătă 7 octombrie, de la ora 15:00, CSM Olimpia Satu Mare are o deplasare scurtă la Carei pe terenul Victoriei. Un meci care se anunță interesant după ce careienii au învins pe SC Olimpia MCMXXI și au urcat pe locul patru!