Elevii antrenorului Terely s-au întors cu medalii de la două competiții internaționale

13 mai 2024

Judoka de la CSM Olimpia Satu Mare, antrenați de Terelyi Mihály au participat la două competiții internaționale în zilele trecute.

În urmă cu o săptămână, în data de 5 mai sportivii noștrii au urcat pe tatami într-un concurs cu o tradiție de zeci de ani, la Domaszék, Ungaria.

La categoria U13 Tóth Zalán (42 kg) a obținut medalia de aur, iar Thiruvadi Alesszia (38 kg) a terminat pe locul 2.

A participat și Maya Dihenes, însă ea s-a retras după primul meci pe motiv de accidentare.

Tânăra sportivă și-a revenit repede, și la sfârșitul săptămânii trecute s-a deplasat alături de coechipieri în localitatea Rimavská Sobota, Slovacia, unde s-a organizat o competiție internațională cu 854 sportivi, proveniți de la cluburi din12 țări.

Aici, Maya, la categoria U15 57 kilograme a obținut medalia de bronz.

La categoria U13 36 kilograme Thiruvadi Alesszia a câștigat medalia de aur.

Ambii sportivi se pregătesc pentru Campionatul Balcanic U15, U13, ce se vor desfășura separat în Bosnia-Hercegovina și Cluj-Napoca.

La categoria U13, 42 kg Tóth Zalán s-a clasat pe locul 7.

În clasamentul final al medaliaților la categoria U13, CSM Olimpia Satu Mare, alături de Judo Master Satu Mare s-a clasat pe locul 2.