Înfrângere la Sântandrei

20 aprilie 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare suferă a treia înfrângere în play-off-ul Ligii a 3-a, fiind învinsă sămbătă la Sântandrei de ACSC Crişul, scor 2–0.

Prima fază periculoasă a aparținut bihorenilor, Patric Toderean fiind salvat de transversală în chiar minutul 2.

A urmat şutul lui Zsiga Ervin, însă Iulian Anca-Trip a reuşit să salveze în ultimul moment.

Se părea că vom avea parte de un meci echilibrat doar că gazdele au reușit să intre în avantaj  încă din minutul 14: Crişul înscrie prin Ionuț Ban după o nesincronizare în flancul drept al apărării noastre (1–0). Cu mențiunea însă că înaintea golului, bihorenii au beneficiat de un offside nesemnalizat.

Băieții noștri nu au avut, din păcate, reacție, și nu au reușit să pună în pericol poarta adversă. Până în minutul 44 când veteranul Gueye Mansour „a avut egalarea în vârful bocancului”, însă s-a complicat la o fază, când a rămas singur, față-în-față cu Anca-Trip.

Nici în repriza a doua nu s-a schimbat cu nimic aspectul jocului. Gazdele, mai organizate, nu au forțat dar au știut să țină la respect adversarul și să profite de avantajul minim luat din minutul 14.

Chiar și cu Mousa Samake intrat în locul lui Mansour, CSM Olimpia nu a avut ocazii mari de egalare. Doar două situații în care au solicitat acordarea unor lovituri de la 11 m și multe faze fixe absorbite însă de experimentata defensivă bihoreană condusă de Cristian Oros și Anca-Trip.

Iar în minutul 84 același Ionuț Ban a reușit să marcheze din nou printr-un vole de efect. Lăsat liber la colțul lung după o diagonală venită tot în flancul drept al apărării noastre, Ban a reușit dubla (2–0) și a încheiat socotelile într-un meci în care echipa noastră a lăsat impresia că a măcinat în gol, dar fără gol.

CSM Olimpia suferă în continuare în acest play-off, dar se menține pe locul doi, ce duce la barajul Ligii a 2-a.

Însă, ocupantele locurilor 3 și 4, respectiv CSM Sighetul Marmației și ACSC Crişul revin la două puncte distanță în urma noastră, după ce ambele echipe și-au câștigat meciurile din etapa a 4-a.

Liderul SCM Zalău și-a păstrat ecartul de 12 puncte în fața CSM Olimpia, iar sâmbăta viitoare vine la Satu Mare, pentru a disputa partida din etapa a 5-a.