Înfrângere pentru CSM Olimpia în amicalul de la Debrecen

20 iulie 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a suferit sâmbătă a doua înfrângere în perioada de pregătire pentru noul sezon al ligii a 3-a. Galben-albaștrii au pierdut la Debrecen în fața divizioanrei a treia din Ungaria, DEAC, scor 1–0.

Cei de la DEAC veneau după finala Jocurilor Europene Universitare, pe care a câștigat-o după loviturile de departajare.

Partida a fost una echilibrată cu ocazii de ambele părți. În cele două reprize, Viorel Chinde, Alin Văslie, Andrei Zbona, Bogdan Săuțiut și Cosmin Zamfir au avut situații bune de a marca în poziție de singur cu portarul, dar, din păcate, nu au reușit să fructifice.

De cealaltă parte Mikó Vince a marcat în minutul 22, singurul gol al acestei partide.

„Cu jocul băieților sunt mulțumit, însă m-a deranjat foarte mult, că nu suntem în stare, să marcăm din asemenea faze clare. Desigur, am avut antrenamente fizice intense în zilele trecute, și poate că pe acest fond s-a acumulat și ceva oboseală. Dar totuși, nu ne putem permite, să ratâm atât de ușor, din faze așa de clare” – a declarat team managerul echipei noastre, Alexandru Botos (Piri).

MECI AMICAL

DEAC (Liga 3, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 1–0 (1–0)

Marcator: Mikó Vince ’22

CSM Olimpia, prima repriză: Bogdan Miron – Bogdan Andras, Florin Mureșan, Csatári Márk, Cătălin Oanea, Alin Văsălie, Ousmane Thiam, Viorel Chinde, Zsige Ervin, Andrei Blaga.

CSM Olimpia, repriza a doua: Toderean Patric – Marco Bota, Răzvan Prodan, Emanuel Negru, Paul Copaci, Bogdan Săuțiut, Adrian Micaș, Alin Ferenți, Andrei Zbona, Zelenak Dávid, Cosmin Zamfir.

S-A JUCAT PÂNĂ ACUM

Kisvárda Master Good II (Liga 3, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 0–0 (5–6, după lovituri de departajare)

Cigánd SE (Liga 3, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 1–2

Marcatorii golurilor sătmărene: Marius Hosu, Viorel Chinde

Universitatea Cluj – CSM Olimpia Satu Mare 3–0