Învinși din nou de CSM Sighetu Marmației

25 noiembrie 2023

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a suferit a doua înfrângere din acest sezon de Liga a 3-a. Elevii lui Cosmin Iuhas au cedat sâmbătă, ca și în tur, în fața echipei CSM Sighetu Marmației, scor 2–1.

După eșecul suferit în tur, pe teren propriu, scor 1–3, băieții noștrii și-au dorit mult revanșa și după cum a început jocul se părea că punctele vor ajunge la Satu Mare.

CSM Olimpia a avut un start bun de partidă: în minutul 10, după un corner executat de căpitanul Zsiga Ervin, mingea a ajuns la Moussa Samake, care înscrie în poarta apărată de juniorul de doar 17 ani, Iosif Berințan (0–1).

Gazdele puteau să egaleze încă din minutul 26, dar după lovitura liberă executată de la 16 metrii de Emanuel Dat a nimerit transversala.

În mintul 32 a marcat și Paul Copaci, însă asistentul Ionuț Turcanu a arătat în mod eronat offside la poziția jucătorului echipei noastre.

În loc de 0–2, a venit golul egalizator cu doar un minut mai târziu: Pop Nándor l-a faultat din spate pe Mitrucsák Leonardo în suprafața de pedeapsă, iar lovitura de la 11 metrii a fost executată fără greșeală de Emmanuel Mensah (1–1).

Sighetenii au prins curaj și au preluat inițiativa..

În minutul 60, după o combinație întrei Zsiga Ervin și Cătălin Oanea, fundașul nostru de bandă stânga putea să înscrie, însă șutul lui slab din interiorul careului a fost apărat de Berințan.

Șapte minute mai târziu nou intratul Cătălin Șofroni a întors scorul cu un șut de la 20 metrii, bine plasat (2–1).

Cosmin Iuhas a schimbat, și a trimis în teren, în atac, lângă Samake alți doi jucători, însă nici Andrei Pop, nici Veress Zsombor nu au adus lucuditate în jocul echipei, iar scorul a rămas neschimbat până la ultimul fluier al arbitrului .

CSM Olimpia nu profită de pasul greșit făcut de liderul SCM Zalău, care a remizat la Sântandrei, mai mult, sălăjenii s-au distanțat la șapte puncte.

Sâmbăta viitoare va avea loc ultima etapă din acest an, iar echipa noastră va avea o deplasare dificilă la Sânmartin, unde va juca împotriva echipei ocupante a locului trei, Lotus Băile Felix, care după remiza de la Satu Mare cu SC Olimpia MCMXXI s-a apropiat la trei puncte de CSM Olimpia Satu Mare.

LIGA 3, SERIA 10, ETAPA 14

CSM Sighetu Marmației – CSM Olimpia Satu Mare 2–1 (1–1)

Marcatori: Emmanuel Mensah ’35 (din 11 metrii), Cătălin Șofroni ’68, respectiv Moussa Samake ’10.

CSM Olimpia: Denis Moldovan – Paul Copaci (’77, Andrei Pop), Mihăiță Mureșan, Alin Burdeț, Cătălin Oanea, Denis Lazăr (’63, Raul Apai), Viorel Chinde (’83, Veress Zsombor), Zsiga Ervin, Adrian Micaș (’77, Adrian Bura), Pop Nándor (’77, Sofian Țânțaș), Moussa Samake.

Antrenor: Cosmin Iuhas.