Mézinger Márton câștigător al Cupei României la juniori

5 octombrie 2023

Spadasinul Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Mézinger Márton a câștigat Cupa României la individual juniori.

Sportivul antrenat de către Csiszár Ferenc, Adrian Szilagyi și Nagy Lehel a avut un parcurs excelent la București, terminând pe primul loc fără nici o înfrângere.

În competiția care a avut loc joi,  Márton, de 18 ani, a obtinut șase victorii în grupe, după care a avut un parcurs fără greșală pe tabloul principal. În drum spre finala, Márton l-a învins în sfeturile de finală pe coechipierul său de la CSM Olimpia, Szabó Szabolcs. Spadasinul sătmărean a câștigat Cupa României după ce în în finală a trecut de constănțeanul Florin Mirică (CS Farul), învingândul cu scorul de 15–13.

Szabolcs Szabó a terminat competiția pe locul 6, iar cel de-al treilea spadasin al CSM Olimpiei, Anton Cîmpan pe 9.

În acest an Mézinger a obținut medalia de argint la Campionatul Național U23, individual, și a devenit campion la această categorie cu echipa CSM Olimpiei. La juniori a obținut medalia de argint cu echipa sătmăreană.