Moussa Samake aduce trei puncte imense chiar de ziua lui de naștere

1 decembrie 2023

Echipa de fotbal al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare termină acest an cu o victorie mare în deplasare, scor 1–0 pe terenul de la Sânmartin al celor de la Lotus Băile Felix.

Meciul de vineri s-a disputat în condiții foarte grele. Codul galben de precipitații din aceste zile nu a ocolit nici județul Bihor iar terenul de la Sânmartin a semănat mai degrabă cu o orezărie. S-a pus la începutul partidei chiar varianta amânării jocului doar că oficialii delegați la meci au preferat ca partida să se dispute în orice condiții... Iar jucătorii au avut depus un efort în plus, mingea oprindu-se deseori în bălțile imense de pe teren.

Fără îndoială, CSM Olimpia a fost echipa mai bună, galben-albaștrii au avut cele mai mari ocazii  Zsiga Ervin și Viorel Chinde punându-l la grea încercare, în dese rânduri pe portarul Paul Cosma.

De cealaltă parte Denis Moldovan a avut în total trei intervenții salvatoare. Una, chiar în minutul 19 când centralul Mihai Motan din Târgovişte a arătat cu ușurință punctul de la 11 metrii la plonjonul spectaculos a lui Vlad Costea peste picioarele lui Alin Burdeț și Denis Lazăr. Însă Sergiu Oltean a avut o execuție slabă, iar Moldovan a parat lovitura cu ușurință.

Portarul echipei noastre a mai fost pus la încercare în mintul 49 de Mario Negru, apoi în minutul 80 de Daniel Ghiță, dar tânărul goalkeeper al formației noastre a intervenit salvator.

De partea cealaltă portarul bihorenilor, Paul Cosma a avut de lucru la șuturile lui Moussa Samake, Zsiga sau Lazăr. Până la urmă  atacantul original din Mali, care vineri și-a sărbătorit ziua de naștere, în minutul 85, a reușit să-l învingă pe portarul advers. După o pasă dată „acasă” de veteranul Ștefan Pintea, mingea s-a oprit în baltă pentru „a-l aștepta” pe Samake, care a profitat de ocazie, și a marcat pe lângă Cosma (0–1).

Scorul a rămas neschimbat până la ultimul fluier al arbitrului – care de neînțeles a prelungit meciul cu opt minute –  după care băieții noștri au dat startul sărbătorii, în vestiar.

CSM Olimpia Satu Mare se menține astfel pe locul doi al clasamentului, la șapte puncte distanță în spatele liderului SCM Zalău, dar și-a mărit ecartul la șase puncte față de ocupanta locului trei, Lotus Băile Felix.

Urmează o vacanță de șase săptămâni, după care, din 9 martie vor urma încă trei etape din sezonul regulat, și altele în play-off-ul campionatului.

Declarația antrenorului Cosmin Iuhas

„Un meci greu pe un teren greu, îmbibat cu apă. A fost un efort enorm pentru acești băieți, care au intrat în teren astăzi. Au crezut din primul până în ultimul minut că putem să scoatem o victorie aici la Sânmartin. Îl felicit pe Moldovan pentru aceea intervenție la 11 metrii. Cred că a fost momentul psichologic al meciului. Băieții au avut reacție, am avut și multe ocazii de a marca, și eu cred că am meritat victoria, una foarte importantă acuma, înainte de vacanță. Sunt bucuros că au câștigat acești băieți și îi felicit pentru tot ce au făcut în acestă perioadă de șase săptămâni, cât au fost cu mine. Cred, că am scos maximum. Doresc să mulțumesc tuturor, care ne-au sprijinit, de la domnul primar până la oamenii de la stadion. Mulțumesc suporterilor, care au fost alături de noi chiar și în momentele grele. La mulți ani românilor de 1 decembrie, și hai CSM Olimpia!”