Start ratat, de sezon, pentru CSM Olimpia Satu Mare

31 august 2024

Echipa de fotbal de la CSM Satu Mare a început cu stângul sezonul 2024–2025 al Ligii a 3-a, suferind o înfrângere în prima etapă, acasă, scor 1–2 cu SCM Zalău.

A fost un meci modest făcut de ambele echipe, cu puține faze periculoase, cu un fotbal încâlcit jucat mai mult între cele două suprafețe de pedeapsă.

Prima fază mai clară a venit abia în minutul 11, cu o minge trimisă de Stefan Nikolic ce  nu a nimerit poarta apărată de Bogdan Miron.

În replică,  Viorel Chinde și apoi Zsiga Ervin au luat la țintă poarta sălăjană, fără efect însă.

În minutul 20 Comin Meșter a deschis scorul, după o angajare în partea dreaptă din partea lui Nikolic, intrând la pauză cu scorul de 0–1. Gazdele au solicitat însă un fault , neacordat, la mijlocul terenului la faza care a dus apoi mingea la marcatorul golului...

După revenirea de la vestiare Marius Hosu a ezitat într-o fază singur cu portarul, după care a și  fost schimbat cu Gheorghe Gondiu. Abia intrat în teren, atacantul echipei noastre a egalat cu o lovitură de cap, în urma unei centrări excelente venită de la Chinde (1–1).

Bucuria însă nu a ținut mult: Milos Bakrac a nimerit bara în minutul 60 iar un minut mai târziu mingea trimisă cu capul de același Milos, a intrat în poartă, la ambele faze Miron fiind spectator (1–2).

Gazdele au căutat măcar golul egalizator dar Cosmin Zamfir, Zsiga, Chinde și Gondiu n-au avut inspirația de a desface apărarea bine organizată a zălăuanilor.

„Doresc să le mulțumesc suporterilor pentru susținere, și îmi cer scuze în numele echipei, că i-am dezamăgit prin perstația slabă din acest meci” – a punctat pe scurt după meci team managerul Alexandru Botos (Piri).

Pentru echipa noastră urmează sâmbăta viitoare o deplasare la Sântandrei, în etapa a 2-a având meci împotriva formației Crișul.