Teren greu, victorie venită pe final pentru CSM Olimpia

14 septembrie 2024

După succesul din etapa trecută de la Sântandrei, echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a mai trecut de o echipă bihoreană, de data aceasta cu 2–1.

Băieții noștrii au trecut de nou-promovata CS Diosig și au urcat după etapa a 3-a pe loc de play-off în seria a 10-a a Ligii a 3-a.

Partida, jucată pe un teren greu și pe o vreme de nu-ți venea să scoți nici măcar câinele din casă, a început cu sătmărenii hotărâți să rezolve rapid problema învingătoarei.

Zsiga Ervin a și avut un prim corner în minutul 1 iar Paul Copaci a reluat cu capul, puțin pe lângă poartă. Același Zsiga îl găsește perfect pe Vadim Calugher în centrul careului iar mijlocașul venit din Bihor l-a remarcat pe fostul portar de la CSM Olimpia, Fila Károly, în minutul 3. Viorel Chinde putea profita de gafa defensivei din Diosig după o minge ce s-a oprit într-o baltă la marginea careului doar că mijlocașul nostru a trimis din lateral, pe lângă poarta goală.

Inevitabilul s-a produs pentru oaspeți. La o nouă fază colectivă de atac, juniorul Domokos Dominik a deschis scorul în minutul 10 cu un șut din interiorul careului (1–0). Peste două minute, vârful Marius Hosu putea dubla diferența doar că singur cu Fila a trimis în plasa laterală.

Și, în loc de 2 sau 3–0, contrar cursului jocului, oaspeții revin în meci. În minutul 20, la prima lor lovitură de colț, bihorenii egalează prin veteranul Lukács Raymond. Acesta profită de apatia defensivei noastre și reia cu pieptul, din 3 metrii, în plasă (1–1).

A fost momentul în care nou-promovata parcă s-a resetat și a prins curaj în vreme ce băieții noștrii au acuzat șocul și au părut că patinează în gol.

Tot Lukacs are cea mai mare ocazie la finalului de repriză. Acesta nu reușește să-l învingă pe Patric Toderean dintr-un careu aglomerat.

Repriza secundă începe cu un joc încâlcit, afectat de terenul tot mai greu și de bălțile tot mai mari. Team managerul Alexandru Botos (Piri) face trei schimbări în minutul 65: Zsiga, Domokos și Hosu merg la vestiare iar Gheorghe Gondiu, Cosmin Zamfir și Csatári Márk sunt trimiși în teren pentru a împrospăta jocul Olimpiei...

Iar Gondiu are o primă ocazie, bară în minutul 68. Abdul Diomande e împins mijlocaș, Csatári trece fundaș central.

Presiunea crește la poarta lui Fila iar în minutul 88 fundașul Cătălin Oanea pornește lansat și e agățat în careu. Penalty acordat prompt de centralul băimărean, Răzvan Necrici și transformat cu siguranță de Calugher (2–1).

Victorie muncită și meritată pentru CSM Olimpia după un meci în care jucătorii ambelor echipe au luptat, s-au dăruit, pe un teren greu, moale, cu bălți, iar cu mai multă atenție se puteau întoarce cu un punct. Cu o mențiune specială și pentru spectatorii ce s-au încumetat să îndure ploaia pentru a-și susține favoriții.

Pentru CSM Olimpia urmează o deplasare, vineri, la Cluj-Napoca pe terenul celor de la Viitorul.

LIGA 3, SERIA 10, ETAPA 3

CSM Olimpia Satu Mare – ACS Diosig Bihardiószeg 2–1 (1–1)

Au marcat: Domokos Dominik ’10, Vadim Calugher ’88 (din 11 metrii), respectiv Lukács Raymond ’20

CSM Olimpia: Patric Toderean – Dorian Todoran, Diamonde Abdul, Cătălin Oanea, Paul Copaci, Răzvan Săutiuț (’69, Samuel Santa), Vadim Calugher (’90+2, Adrian Micaș), Zsiga Ervin (’64, Cosmin Zamfir), Viorel Chinde, Domokos Dominik (’64, Csatári Márk), Marius Hosu (’65, Gheorghe Gondiu).