Tinerii spadasini de la CSM Olimpiai au obținut medalia de argint la Cupa României

20 octombrie 2023

Rezultat excelent pentru tinerii spadasini de la Clubul Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare la Cupa României.

Vineri la Craiova, în competiția seniorilor echipa a doua formată din juniorii Szabó Szabolcs, Tudor Surducan și Anton Cîmpan a obținut medalia de argint, și a fost foarte aproape de o mare surpriză şi, echipa a 2-a a clubului sătmărean fiind învinsă la o singură tuşă în finala împotriva primei echipe de la CSU Târgu Mureş, scor 44–45.

Prima echipă a  CSM Olimpia, în formula Adrian Dabija, Alex Oroian, Szép Márton şi Mézinger Márton a pornit ca principală favorită dar a pierdut neașteptat în fața echipei din Târgu Mureș , scor 42-45, și a terminat competiția pe locul 5.