Victorie în ultimul meci amical, înaintea startului de campionat

23 august 2024

Echipa de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare a câștigat în ultimul meci amical din perioada de prăgătire, după ce a trecut vineri la Dorolț de formația CS Minaur Baia Mare, scor 5–3.

A fost un test bun pentru băieții noștri, în fața unui adversar puternic, care s-a întărit serios în această vară și care ca obiectiv promovarea în Liga a 2-a

Sătmărenii au dominat în cea mai mare parte a meciului. CSM Olimpia a marcat după o jumătate de oră, însă golul lui Abdul Diomande a fost anulat pe motiv de offside.

Totuși, în minutul 40 Marius Hosu avea să deschidă scorul după o pasă bună venită de la  Răzvan Săutiuț (1–0). Doar că în ultimul minut al primei reprize, Sergiu Ciocan a egalat din penalty, după faultul lui Bogdan Andras (1–1).

Imediat după pauză băimărenii au întors scorul repede prin Fedor Babiciu (1–2), după o greșală în defensiva noastră.

CSM Olimpia nu a cedat și a preuat din nou inițiativa, egalând în minutul 69 prin Gheorghe Gondiu (2–2).

Au urmat șase minute, în care s-a marcat de trei ori. Cosmin Zamfir a readus pe CSM Olimpia în avantaj printr-un gol de generic, „foarfecă” de la 7 metrii, în vinclu (3–2), iar în minutul 73 Gondiu a mărit diferența la două goluri (4–2).

În minutul 76, după o neînțelegere între Csatári Márk și portarul Patric Todrean, CS Minaur a redus din handicap (4–3), doar că la ultima fază a meciului Andrei Zbona a închis tabela de marcaj la scorul de 5–3.

CSM Olimpia Satu Mare încheie seria meciurilor de pregătire cu șase victorii, o remiză și două înfrângeri.

Campionatul Ligii a 3-a începe pe data de 31 august, băieții noștri  având programat primul meci pe teren propriu împotriva câștigătoarei seriei din sezonul trecut, SCM Zalău.

„A fost un test bun, un meci bun pentru băieții noștri. Sper, ca măcar acest joc să se repete și în campionat. Au fost niște greșeli, mai ales pe linia defensivă, pe care sper să le remediem până săptămâna viitoare” – a declarat Alexandru Botos (Piri), team managerul echipei noastre.

MECI AMICAL

CSM Olimpia Satu Mare – CS Minaur Baia Mare 5–3 (1–1)

Marcatori: Marius Hosu ’40, Gheorghe Gondiu ’69, ’73, Cosmin Zamfir ’71, Andrei Zbona ’90+4, respectiv Sergiu Ciocan ’45 (din 11 metrii), Fedor Babiciu’48, Csatári Márk ’76 (autogol).

CSM Olimpia: Bogdan Miron – Bogdan Andras, Emanuel Negru, Abdul Diomande, Cătălin Oanea, Răzvan Săutiuț, Zsiga Ervin, Viorel Chinde, Adrian Micaș, Domokos Dominik, Marius Hosu.

Au mai jucat: Patric Todrean – Paul Copaci, Csatári Márk, Remus Bratu, Ghoerghe Gondiu, Mamourou Sonogo, Răzvan Prodan, Andrei Zbona, Cosmin Zamfir, Samuel Santa.

S-AU JUCAT ÎN AMICALE

Kisvárda Master Good II (Liga 3, Ungaria) CSM Olimpia Satu Mare 0–0 (5–6, după lovituri de departajare)

CSM Olimpia Satu Mare – CS Oașul 1969 Negrești-Oaș 6–0

Marcatori: Mamourou Sonogo, Andrei Zbona, Zsiga Ervin (2 goluri), Gheorghe Gondiu, Beniamin Dobie.

CSM Sighetul Marmației – CSM Olimpia Satu Mare 2–3

Marcatorii golurilor sătmărene: Zsiga Ervin (2 goluri din 11 metri), Abdulah Razdak (autogol).

Recolta Dorolț – CSM Olimpia Satu Mare 0–4

Marcatori: Marius Hosu, Zsiga Ervin, Mamourou Sonogo, Răzvan Săuitiuț.