Victorie la Sânnicolau Mare, și fetele lui Ciprian Mărieș urcă pe locul doi

28 aprilie 2024

Echipa de handbal junioare II de la CSM Olimpia Satu Mare a câștigat derby-ul Grupei „Valoare 4” din cadrul Campionatului Național. Fetele antrenate de Ciprian Mărieș s-au impus la Sânnicolau Mare, în fața echipei locale, scor 37–31, și au urcat pe poziția a 2-a  în clasamentul seriei.

A fost un start de meci mai bun al gazdelor, însă fetele noastre au revenit de la 3–0 la 3–4, după care au condus pe tot parcursul meciului. În minutul 20 tabela arăta o diferență de cinci lungimi, 9–14 pentru CSM Olimpia, doar că până la pauză Unirea Sânnicolau Mare a revenit și a redus din diferență (14–16).

După pauză gazdele au revenit până la 18–19 doar că încet sătmărencele au reglat apărarea și s-a ajuns la 21–27. Nu s-a mai întâmplat nimic spectaculos în ultimele 10 minute și diferența de șase goluri s-a păstrat și fetele de la CSM Olimpia și-au adjudecat cele două puncte, suficiente pentru a trece pe locul 2 în clasament.

Va urma o pauză lungă pentru echipe, penultima etapă fiind programat pe data de 16 mai. CSM Olimpia va întâlni acasă formația Citu Timișoara, echipă care ocupă locul 3 la egalitate de puncte cu fetele noastre (8 puncte).

Ultima etapă va fi pe 19 mai, CSM Olimpia având în program o depalasre la Timișoara, pentru un duel cu ultima clasată, LPS Banatul. Dacă echipa lui Mărieș reușește să își păstrează această poziție atunci CSM Olimpia va reuși calificarea la turneul final, printre cele mai bune opt echipe ale României.

„E ceva fantastic pentru generația asta. Ar fi a doua oară la rând, când ajungem în primele opt din România” – a punctat antrenorul Ciprian Mărieș.

HANDBAL FEMININ, JUNIORI II, GRUPA VALOARE 4, ETAPA 4

Unirea Sânnicolau Mare – CSM Olimpia Satu Mare 31–37 (14–16)

CSM Olimpia: Irimescu Ana Maria, Maribel Filimon (6 goluri), Ariana Ionescu (10), Mara Marghitaș (3), Maria Secu, Denisa Doboș, Ștefania Peter (2), Ioana Greta, Patricia Cherekes (7), Andrada Perța, Daniela Trif, Tamás Petra, Miriam Bumbuc (3), György Natália (5), Iulia Paicu (1).

Antrenor: Ciprian Mărieș.