Victorie meritată la Sântandrei

07 septembrie 2024

Etapa a doua a Ligii a 3-a a adus prima victorie pentru  CSM Olimpia Satu Mare. Galben-albaștrii pregătiți de Alexandru Botoș s-au impus sâmbătă după amiază, scor 2–0 pe terenul celor de la Crișul Sântandrei.

Sătmărenii au controlat jocul dar n-au reușit să înscrie decât pe final.

Portarul gazdelor, Iulian Anca-Trip a fost omul meciului cu intervențiile sale spectaculoase iar faptul că tabela a rămas neschimbată până în minutul 75 i se datorează jucătorului dintre buturile Crișului.

În plus și barele porții i-au fost aliate lui Anca-Trip, un portar ce a evoluat sezoane bune și la Satu Mare, Viorel Chinde în două rânduri nimerind transversala și apoi stâlpul din dreapta al porții bihorene.

În repriza a doua ai noștri au mărit presiunea. Marius Hosu, introdus în locul lui Gheorghe Gondiu, a adus un plus de viteză iar reduta gazdelor a început să se clatine... A venit și faza salvatoare din minutul 75 când fundașul Abdul Diomande a luat o acțiune pe cont propriu și a pătruns în careul lui Anca-Trip. Șutul acestuia a fost respins în primă fază de portarul bihorean dar, atent, Hosu a împins mingea în plasă din 2 metrii pentru 1–0.

După o nouă intervenție spectaculoasă a lui Anca-Trip, a venit și al doilea gol al sătmărenilor: Daniel Stan l-a faultat pe Chinde în careu, iar centralul Lunca Dragoș a arătat punctul cu var. Zsiga Ervin a transformat cu ceva emoții, Anca-Trip a ghicit colțul, dar n-a putut opri mingea care s-a dus în plasă pentru 2–0.

CSM Olimpia a obținut meritat cele trei puncte pe terenul unei echipe cu pretenții de play-off.

Urmează un nou duel cu o echipă din Bihor. CSM Olimpia va juca etapa viitoare, sâmbătă 14 septembrie de la ora 17, acasă cu noupromovata CS Diosig.

Alexandru Botos (Piri), team manager CSM Olimpia Satu Mare

„Cred am reușit să controlăm meciul de la un capăt la altul pe terenul unui adversar bun. Echipa și-a creat multe ocazii bune. Am ratat din nou nepermis de multe șanse dar mă bucur că am reușit să înscriem de două ori. Mă bucur de această victorie. Cred că echipa avea nevoie de această experiență pozitivă pentru a prinde elan pentru meciurile următoare. Sper că acesta este doar începutul.”