Victorie obținută în inferioritate numerică

28 septembrie 2024

Echipa CSM Olimpia Satu Mare a obținut a patra victorie consecutivă în sezonul Ligii a 3-a de fotbal, învingând cu 2–0 formația CSM Sighetul Marmației. Grație succesului de sâmbătă, echipa noastră ocupă poziția a 2-a a clasamentului, la egalitate de puncte cu liderul Minaur Baia Mare.

Partida jucată sâmbătă în cadrul etapei a 5-a a Ligii a 3-a a avut parte de condiții meteo schimbătoare. Partida a început pe o vreme frumoasă, cu soare dar a continuat apoi după prima jumătate de oră pe un vânt puternic și cu soarele ascuns după nori.

În primele douăzeci de minute, oaspeții și-au creat trei ocazii periculoase, dar echipa noastră a răspuns rapid. Zsiga Ervin l-a pus de două ori la încercare pe portarul Iosif Berințan, care a intervenit excelent de fiecare dată, la una dintre execuții oaspeții fiind ajutați și de transversală .

După pauză, CSM Olimpia, care a evoluat în premieră în noul echipament albastru, a fost mult mai prezentă în joc. Am avut parte de o diagonală a lui Mamourou Sonogo ce a lovit bara, iar apoi șutul-centrare venit de la Dorian Todoran a nimerit bara transversală,.

Contrar cursului jocului, oaspeții primesc o gură de oxigen  în minutul 69, când  Abdul Diomande e obligat să faulteze  în poziție de ultim apărător și a văzut, corect, cartonașul roșu. Echipa noastră a trebuit să joace ultimele douăzeci de minute în inferioritate numerică.

Alexandru Botos (Piri) a reacționat imediat, introducându-l pe Csatári Márk în mijlocul apărării, mijlocașul Domokos Dominik fiind cel sacrificat.

Au urmat alte două schimbări inspirate, Adrian Micaș și Cosmin Zamfir au fost trimiși în teren în locul mijlocașilor Zsiga și Viorel Chinde. Iar oamenii veniți de pe bancă au decis meciul. Gheorghe Gondiu a creat faza ce a dus la golul de 1–0 marcat de Micaș în minutul 81. Iar apoi, vulpoiul Cosmin Zamfir a pus presiune pe defensiva oaspeților și i-a „furat” mingea portarului sighetean pentru a înscrie apoi cu poarta goală pentru 2–0.

A fost o victorie meritată, o revanșă luată după eșecul din ultima rundă a sezonului trecut și un mare balon de încredere pentru galben-albaștrii care merg pe terenul liderului cu speranțe de victorie.

După cinci etape, Minaur și CSM Olimpia conduc clasamentul seriei a 10-a, dar echipa din Maramureș ocupă prima poziție datorită numărului mai mare de goluri marcate (golaveraj 14–5 pentru Minaur, 12–3 pentru CSM Olimpia, ambele având câte 12 puncte).

Alexandru Botos (Piri), managerul echipei:

„În prima repriză am jucat mai slab, dar la pauză băieții au înțeles mesajul meu, că trebuie să fie mai curajoși pe teren. Astfel, în a doua repriză, am văzut o altă atitudine, ca și cum ar fi jucat o altă echipă. În ciuda eliminării, nu ne-am retras, nu am renunțat, ci am intensificat jocul ofensiv și astfel am reușit să câștigăm. Am mare încredere în băieți, așa că nu este dificil să fac schimbări în timpul meciului, când am astfel de jucători minunați în echipă.

Urmează meciul de la Baia Mare, care este întotdeauna un derby. Ne vom pregăti exact ca pentru orice alt meci.”