Victorie și la Debrecen pentru CSM Olimpia

24 februarie 2024

CSM Olimpia Satu Mare s-a deplasat sâmbătă în Ungaria pentru o partidă amicală la Debrecen pe terenul „studenților” de la DEAC.

Elevii lui Cosmin Iuhas s-au impus pe terenul echipei de liga a 3-a din Debrecen cu 2–0.

A fost primul amical jucat de CSM Olimpia pe teren cu iarbă după ce până acum toate partidele de verificare s-au disputat pe sintetic.

Până la acest meci elevii antrenorului Cosmin Iuhas au jucat șase meciuri amicale pe teren sintetic. Chiar și antrenamentele se desfășoară pe terenul cu iarbă sintetică de la Baza Sportivă LPS-Dinamo. Echipa noastră a dominat partida și în ciuda ocaziilor avute în prima repriză, la pauză tabela a rămas nemodificată, 0–0.

Golurile au venit în repriza a doua. După faultul asupra lui Adrian Zbona s-a acordat un penalty, transformat de Cosmin Zamfir (0–1).

Cu 20 de minute înaintea finalului a înscris și Viorel Chinde, după o pătrundere pe partea stângă și un șut din careu la colțul lung. 2–0 a fost scorul final al partidei împotriva unei echipe, care a jucat ultimul test al său înaintea startului în sezonul de primăvară al ligii a 3-a din Ungaria.

CSM Olimpia va juca ultimul test vineri, împotriva colegei din Seria 10 al Ligii a 3-a, Minaur Baia Mare.

Pentru echipa noastră de fotbal meciul de sâmbătă a fost al șaptelea amical din perioada de pregătire, având un bilanț de 3 victorii, 3 remize și o înfrângere.

Declarația antrenorului Cosmin Iuhas

„A fost un meci foarte bun și benefic, cu o echipă de nivelul ligii a 3-a, pe un teren cu iarbă. Am avut nevoie de ceva timp, ca băieții să se acomodeze la aceste condiții, dar după asta meciul a avut un ritm bun. Sunt mulțumit cu ceea ce am văzut în teren, și doresc să felicit băieții pentru acest meci.”